Στη Βαρκελώνη για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα το πρώτο γκρουπ των Ελλήνων

Ιούλιος 19, 2013
SuperXop_comic.v1367059602

Στη Βαρκελώνη ταξίδεψαν το βράδυ της Πέμπτης  οι Εθνικές μας ομάδες της Yδατοσφαίρισης Γυναικών, της Συγχρονισμένης κολύμβησης, των Καταδύσεων και της Ανοιχτής Θάλασσας (OPENWATER), δηλαδή το πρώτο γκρουπ του ελληνικού Υγρού Στίβου που θα μετάσχει στο 15ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών (19 Ιουλίου – 4 Αυγούστου).

Το Σάββατο (20 Ιουλίου) θα μεταβεί στη Βαρκελώνη και η Εθνική μας ομάδα Υδατοσφαίρισης Ανδρών, ενώ στις 26 Ιουλίου θα ταξιδέψει στην ισπανική πόλη η Εθνική μας ομάδα Κολύμβησης.  Συνολικά, στη διοργάνωση, η Ελλάδα θα μετάσχει με 50 αθλητές και αθλήτριες.

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή που βρίσκεται, ήδη, στη Βαρκελώνη:

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Οι 13 πολίστριες μας: Έλενα Κούβδου, Χρυσή Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Αλεξάνδρα Ασημάκη, Άλκηστη Αβραμίδου, Άλκηστη Μπενέκου, Βασιλική Διαμαντοπούλου, Χριστίνα Κότσια, Φιλιώ Μανωλιουδάκη, Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ηλέκτρα Ψούνη, Αντιγόνη Ρουμπέση, Χριστίνα Τσουκαλά. Προπονητής: Γιώργος Μορφέσης.  Συνεργάτης: Στέφανος Λέανδρος.  Φυσικοθεραπεύτρια: Έφη Βούλγαρη.

Η Εθνική Γυναικών, παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2011 στη Σαγκάη, μετέχει στον Γ’ Όμιλο με αντιπάλους τις ΗΠΑ, τον Καναδά και τη Βρετανία. Οι υπόλοιποι Όμιλοι, Α’: Ισπανία, Ρωσία, Ολλανδία, Ουζμπεκιστάν.  Β’: Αυστραλία, Κίνα, Νέα Ζηλανδία, Νότια Αφρική.  Δ’: Ουγγαρία, Ιταλία, Βραζιλία, Καζακστάν.  Η σειρά των αγώνων της (ώρες Ελλάδας): 21 Ιουλίου 14.30 ΗΠΑ – ΕΛΛΑΔΑ, 23 Ιουλίου 13.10 Βρετανία – ΕΛΛΑΔΑ, 25 Ιουλίου 11.50 Καναδάς – ΕΛΛΑΔΑ.  Στη συνέχεια (27/7) τα ζευγάρια στους νοκ άουτ αγώνες για την 8άδα: Α1 – Β4, Α2 – Β3, Β1 – Α4, Β2 – Α3, 1Γ – 4Δ, 2Γ – 3Δ, Δ1 – Γ4, Δ2 – Γ3.  Οι αγώνες ολοκληρώνονται στις 2 Αυγούστου.

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Οι 10 αθλήτριες μας:  Δέσποινα Σολωμού (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό αναπληρωματική Ελεύθερο, Κόμπο), Ευαγγελία Πλατανιώτη (Σόλο αναπληρωματική, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο), Ευαγγελία Κουτίδη (Ντουέτο αναπληρωματική, Ομαδικό, Κόμπο), Μαρία Έλλη Λέλα Αλζιγκούζη – Κομινέα (Ομαδικό, Κόμπο), Κωνσταντίνα Μπαχτσεβανίδου (Ομαδικό, Κόμπο), Βασιλική Καφετζή (Ομαδικό, Κόμπο), Ευαγγελία Γιαλιδή (Ομαδικό, Κόμπο), Ευαγγελία Παπάζογλου (Ομαδικό, Κόμπο), Σοφία Τσιπουρίδη – Παρασκευοπούλου (Ομαδικό αναπληρωματική, Κόμπο), Γιάννα Γκεοργκίεβα (Ομαδικό αναπληρωματική Τεχνικό, Κόμπο).  Προπονήτριες: Ναταλία Τσερνέτσκα, Ελένη Κουγιά.  Διεθνής Κριτής: Μαρία Θηβαίου.

Campeonato-Mundial-FINA2

Οι αγώνες τους (ώρες Ελλάδας), 20 Ιουλίου: 10.00 Σόλο Τεχνικό (προκριματικά), 15.00 Ομαδικό Τεχνικό (προκριματικά), 20.00 Σόλο Τεχνικό (Τελικός).  21 Ιουλίου: 10.00 Ντουέτο Τεχνικό (προκριματικά), 15.00 Κόμπο (προκριματικά), 20.00 Ντουέτο Τεχνικό (Τελικός).  22 Ιουλίου: 10.00 Σόλο Ελεύθερο (προκριματικά), 20.00 Ομαδικό Τεχνικό (Τελικός).  23 Ιουλίου: 10.00 Ντουέτο Ελεύθερο (προκριματικά), 19.00 Ομαδικό Ελεύθερο (προκριματικά).  24 Ιουλίου: 20.00 Σόλο Ελεύθερο (Τελικός).  25 Ιουλίου: 20.00 Ντουέτο Ελεύθερο (Τελικός).  26 Ιουλίου: 20.00 Ομαδικό Ελεύθερο (Τελικός).  27 Ιουλίου: 20.00 Κόμπο (Τελικός).

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Οι αθλητές μας: Στέφανος Παπαρούνας (Τραμπολίνο 3μ, Συγχρινισμένες 3μ), Μιχάλης Φαφαλής (Τραμπολίνο 1μ, Συγχρονισμένες 3μ).  Προπονητής: Πέτρος Φυρίγος.  Διεθνής Κριτής: Νίκος Τουλούδης.

Οι αγώνες τους (ώρες Ελλάδας), 20 Ιουλίου: 15.00 Τραμπολίνο 1μ Ανδρών (προκριματικά).  22 Ιουλίου: 15.00 Τραμπολίνο 1μ Ανδρών (Τελικός).  23 Ιουλίου: 11.00 Συγχρονισμένες 3μ Ανδρών (προκριματικά), 18.30 Συγχρονισμένες 3μ Ανδρών (Τελικός).  25 Ιουλίου: 11.00 Τραμπολίνο 3μ Ανδρών (προκριματικά), 15.00 Τραμπολίνο 3μ Ανδρών (Ημιτελικά).  26 Ιουλίου: 18.30 Τραμπολίνο 3μ Ανδρών (Τελικός).

ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (OPENWATER)

Οι αθλητές μας: Σπύρος Γιαννιώτης (5, 10, 25χλμ, 5χλμ Ομαδικό), Αντώνης Φωκαϊδης (5, 10, 25χλμ, 5χλμ Ομαδικό), Μαριάννα Λυμπερτά (5 και 10 χλμ), Κέλλυ Αραούζου (5 και 10 χλμ, 5χλμ Ομαδικό).  Προπονητές: Νίκος Γέμελος, Μίλτος Κανελλόπουλος.  Οι αγώνες τους (ώρες Ελλάδας), 20 Ιουλίου: 11.00 5χλμ Γυναικών, 14.00 5χλμ Ανδρών.  22 Ιουλίου: 13.00 10χλμ Ανδρών.  23 Ιουλίου: 13.00 10χλμ Γυναικών.  25 Ιουλίου: 13.00 5χλμ Ομαδικό.  27 Ιουλίου:  09.00 25χλμ Ανδρών.

Στη Βαρκελώνη ταξίδεψαν επίσης και οι γιατροί της ΚΟΕ, Κυριάκος Νανούσης (FINADoping), Γιώργος Μαρίνος και ο φυσικοθεραπευτής Διονύσης Ευαγγελάτος.

Ο Πρόεδρος της ΚΟΕ Δημήτρης Διαθεσόπουλος βρίσκεται από την περασμένη Δευτέρα (15/7) στη Βαρκελώνη με την ιδιότητα του ως μέλος του Μπιρό της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας (FINA) και αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής (LEN).

Η αυλαία του 15ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου ανοίγει τυπικά το Σάββατο (19/7) με την επίσημη τελετή έναρξης στο κεντρικό κολυμβητήριο του  Palau Sant Jordi.

Στις ΦΩΤΟ η μασκότ και το λογότυπο της διοργάνωσης